Instalatéři se setkávají ve své praxi s různými situacemi, někdy celkem pohodovými, jindy humornými, ale mnohdy i s těmi, co rozhodně úsměv na rtu nevyvolávají. Mezi ně patří i závady na rozvodech vody a topení, kdy docela drobná prasklinka v potrubí, armaturách a těsnění zaviní dalekosáhlé škody na majetku. A pokud se to přihodí v době, kdy nejste doma…

Představte si situaci, že máte čerstvě vymalováno, nové koberce či prkenné palubky nebo vybroušené parkety, poměrně drahý nábytek a sedací soupravu, domácí spotřebiče a elektroniku, a tehdy vyrazíte na víkendový výlet. V neděli odpoledne vás však doma přivítá velké dětské brouzdaliště, které proniká až k sousedům pod vámi. Takže škoda za, řekněme půl milionu korun, a přitom stačilo koupit si výrobek za pár stovek.

kapající vodovodní kohoutek

Detekce úniku vody https://www.kanalizace-instalateri.cz/unik-vody je vynikající způsob, jak snížit riziko takovýchto nepříjemných událostí, a to poměrně spolehlivě, s jednoduchým elektronickým zařízením – detektorem vody.

Jak pracují detektory úniku vody

Detektorů existuje celá řada, od těch jednoduchých až po sofistikované a poměrně drahé. Některé z nich vás mohou varovat i na váš mobilní telefon, ty nejlevnější obvykle pouze vydávají akustickou signalizaci. Máte-li v domě spolehlivé přátele či sousedy, postačí i takovýto typ, který kohokoli v okolí vašeho bytu upozorní houkačkou alarmu (cca 85 dB). Pak stačí, když budou mít klíče od bytu (třeba zalévají vaše květiny) a mohou podniknout patřičné kroky k eliminaci následků škod. Mohou zavolat přímo´vás, anebo havarijní nonstop instalatérskou službu, která včas zasáhne, závadu odstraní a bude vás to stát rozhodně méně, než rekonstrukci celého bytu, pořízení nového nábytku atd.

závada na vodovodním potrubí

Jednoduché detektory úniku vody pořídíte v mnoha e-shopech, ty nejlevnější jsou bateriové, např. na 9V, a vyplatí se pořídit baterie nabíjecí. Vhodné je, jestliže detektor hlásí slabou baterii, kterou můžete včas vyměnit či dobít, a je dobré mít i rezervní baterii v záloze.