Tenis je často označován jako bílý sport. Jedná se o míčový sport, který se hraje na obdélníkovém hřišti, které je opatřeno různými povrchy od trávy po antuku. Hra bývá pro dva nebo čtyři hráče, dle počtu hráčů se varianty nazývají dvouhra nebo čtyřhra. Hrají se také smíšené čtyř hry, kdy každou dvojici tvoří jeden muž a jedna žena. Tenis je velmi univerzální sport, který lze hrát za jakéhokoliv věku, výšky, váhy nebo pohlaví.

tenis

POHLED DO HISTORIE

Hra původně pochází z Francie, kde v 13. století vznikl. Původně se hrálo holou dlaní až o tři století později se začaly používat rakety. V roce 1875 se Angličan Wingfield inspiroval původními pravidly a nechal si patentovat hru jménem tenis, o 2 roky později se konalo první mistroství světa ve Wimbledonu. Na Olympijských hrách se tenis poprvé představil v roce 1924.

PRAVIDLA

Jedná se o velmi elegantní míčovou hru. Cílem hry je odehrát raketou tenisový míč na druhou stranu hřiště k soupeři tak, aby míč nemohl odehrát zpátky. Zápas může trvat desítky minut, ale také několik hodin. Bodování je velmi specifické. Při zápasu také nastávají výměny stran, které přichází vždy po 2 gamech a na konci setu.

VÝBAVA

Ke hře jsou zapotřebí 4 základní komponenty, bez kterých hrát nelze – tenisová raketa, tenisový míček, tenisový dvorec (hřiště) a tenisová síť.

Tenisový dvorec

Tenisové hřiště má obdélníkový tvar a rovný povrch. V pravidlech jsou přesně dané rozměry. Kurt je uprostřed rozdělený tenisovou sítí. Povrchy bývají různé – antuka, beton, tráva… a na každém povrchu jsou jiné hráčské podmínky

tenis

Tenisová raketa

Tenisová raketa musí výt rovná a tvoří ji výplň, která je připojená k rámu rakety. Rukojeť je ovázána tenisovou omotávkou, která slouží k lepšímu úchytu a zabraňuje klouzání, některé mají schopnost sát pot.

Tenisový míč

Míč bývá v typické žluté barvě a musí být na povrchu všude stejný. Má-li švy musí být bez stehů. Jsou i barevné míče, které jsou určeny k tréninku.