Pravděpodobně jste se již setkali s weby, jako je Wish nebo AliExpress. Jde o velká prodejní místa, kde nejčastěji asijští obchodníci prodávají své zboží. V Česku se nákupy z těchto e-shopů stávají v poslední době velmi populární. Jaké výhody a nevýhody tyto prodejní místa přináší?
nákupní tlačítko
Asi největší výhodou a lákadlem pro nákup na těchto webech jsou ceny. Jsou zde opravdu minimální. Na fotografii vidíte krásné tričko a ono se prodává pouze za jeden dolar! Kdo by odolal této koupi? Možná někdo, kdo už má s nakupováním zkušenosti. Je totiž třeba, dobře prostudovat recenze, které na tyto weby vkládají lidé, kteří produkt od daného prodejce již zakoupili. Pokud převládají recenze kladné, vyzkoušejte to i vy a produkt si pořiďte. Přesto však musíte počítat s menší kvalitou, než na jakou jste zvyklí z běžných obchodů. Zadarmo vám nedá nikdo nic a musíte si uvědomit, že pro obchodníka musela být výrobní cena nižší než jeden dolar. Jinak by tričko za takovou cenu nenabízel.
Někteří obchodníci nabízejí doručení zboží zdarma. Zde nelze nic namítat a určitě je vhodné vyhledat právě takové nabídky. Pokud byste poštu z asijských zemí měli platit sami, pravděpodobně by se vám nákup vůbec nevyplatil.
Nevýhodou je, že se právě díky daleké dopravě, ale někdy i kvůli nepoctivosti prodejce nemusíte objednaného a předem zaplaceného zboží vůbec dočkat. Právě placení jedině předem, kartou, je jedna z největších nevýhod a rizik, které takovéto nákupy představují. Většina webů, na kterých prodejci inzerují udává dobu, do kdy vám balíček měl být doručen a pokud nebyl, obraťte se na podporu těchto webových stránek, která vám ve většině případů vrátí vámi investované peníze.
elektronický nákup
Často je to jednoduše dobrodružství, kdy nevíte, zda vám přijde věc kvalitní, může vám přijít i věc, která vypadá úplně jinak než jako ta na fotografii, co byla u inzerátu zveřejněna. Je to hop nebo trop. Pokud však budete mít štěstí, můžete pořídit krásné a originální kousky za skvělé ceny!