Kompresory jsou v dnešní době nepostradatelné, protože nám vyrábí spoustu stlačeného vzduchu. V terénu nemusíme mít elektřinu díky mobilním kompresoru.

Výroba stlačeného vzduchu

Jak to funguje

Stlačený vzduch je velmi užitečný, protože díky němu můžeme vykonávat řadu činností. Takový lakýrník jej potřebuje, aby šel přes lakýrnickou pistoli, ve které je barva stříkána přes trysku. Vyžití má ve spousty profesí, přičemž hodí se i běžnému člověku doma, aby si třeba nafoukl pneumatiky. Abychom se nemuseli dřít pumpičkou ručně, která nemá bůhví, jaký průtok a tlak vzduchu, tak potřebujeme kompresor, přičemž nejčastěji používané jsou pístové.

pistole na kompresor

Když se podíváme dovnitř zařízení, tak hlavní součástkou je píst. Pohyb by se dal přirovnat ke spalovacímu motoru. Ovšem zde jej nejčastěji pohání elektrický motor, kdy nejprve je vzduch nasán a potom pístem stlačen. Dále tento stlačený vzduch putuje do tlakové nádoby. U hobby kompresorů bývají jen budíky, ovšem dnes je naprosto běžný spínač, který po dosažení určitého tlaku motor vypne. Při práci tlak klesne, takže spínač zareaguje a celý proces se opakuje znovu.

Náročné podmínky

Kompresory neslouží pouze ve firmách, kde jsou schovány vevnitř, ale také na stavbách třeba za účelem tryskání. Takové prostředí je pro stroj mnohem více náročné, protože často se tu práší a teploty na rozpáleném sluníčku jsou vysoké. Další problém je s elektřinou, protože na řadě stavbách nemáme jen tak možnost se připojit na elektrickou přípojku z elektrárny. Abychom tedy mohli zajistit kompletní tryskání, tak si můžeme pořídit mobilní pískováčku.

vzduchový filtr

Oproti boxu se dostaneme do všech zákoutí a můžeme obrábět i velké součástí. Má to i nevýhodu, protože při tomto tryskání odlétávají abrazivní a ostatní částice všude kolem, což znamená případný úklid a hlavně fakt, že obsluha musí mít vhodné ochranné pomůcky včetně oděvu. Nabídka je stále široká, protože u menších stojů se dočkáme vyšší úspornosti. Kdežto profesionální společnost si může zakoupit výkonné zatřízení, které je sice dražší, ale parametry jsou mnohem lepší.