Lidé chtějí být obvykle obklopeni alespoň relativně čistými věcmi. A protože se dá klidně i lehce znečistit ledacos, co se pak nedá pouze jednoduše otřít nebo opláchnout, známe my lidé i různé čisticí prostředky. Některé nám slouží třeba k mytí sebe samotných, jiné k umývání nádobí, vytírání podlahy, praní, dezinfikování, čištění zubů, leštění parket… A existují i speciální přípravky určené k čištění kůže nebo dejme tomu hlav videorekordérů.

Člověk tak má na výběr. A když zvolí správně a pak použije uvedený přípravek v souladu s jeho návodem k použití, může stát výsledek skutečně za to. Ovšem pochopitelně i naopak – kdybychom to přehnali, nepomůže třeba vyprání prádla v Jaru, o čištění autolaku acetonem ani nemluvě.

kožený pásek

Na každém z nás tedy záleží, co si pořídí a jakého výsledku tím dosáhne. Což platí klidně i pro poppers rush. Když si nějaký takový přípravek, jehož podstatou je alkyl-nitrit, butyl-nitrit, isobutyl-nitrit nebo amyl-nitrit, pořídíte, máte velkou naději na to, že vaše kožené výrobky budou zase zářit jako nové. Což logicky majitele někoho takového potěší, protože odřená kůže zrovna dokonalý dojem nevyvolává.

Jenže jak už tomu tak bývá, ne každý si tu počíná rozumně, tak, jak by měl. A když pak u poppers chybuje, lehce si poškodí nosní sliznici stejně jako imunitní systém, komplikuje si příjem kyslíku, který je pro život nezbytný, zmalátní, zrudne v obličeji či pocítí jiné nepříjemné vedlejší účinky, jako jsou nevolnost, bolest hlavy, mdloby až zvracení. A jedinou hypoteticky pozitivní záležitostí týkající se lidského zdraví je tu to, že se podobné látky používají k léčbě otravy kyanidy nebo jsou obsaženy v lécích pro kardiaky.

černá kůže

Ale našinci si nejednou nekupují poppers proto, aby si něco vyčistili nebo hodlali provádět samoléčbu ve výše zmíněných oborech. Lidé si tyto těkavé látky kupují z jiných důvodů. A jakkoliv tyto vypadají líbivě, jde vlastně o hloupost. Protože kdo zdravý na duchu by si ničil zdraví jenom proto, že někdy zaslechneme, že se dá s pomocí poppers i…?