Pohodlné teplo zaručeno

Mnoho lidí spojuje kamna nebo krb s dětskými vzpomínkami, kdy jej prarodiče mohli nechat hrát si u teplých kamen. Nicméně, navzdory vší nostalgii, nemělo by se zapomínat, že při ohřevu kamen je třeba hodně zvážit, aby nedošlo k ošklivým překvapením.
kachlová kamna

Jaké palivo je vhodné pro kachlová kamna?

Kachlová kamna mohou vypadat velmi odlišně, ale způsob jejich topení je vždy stejný. Neošetřené dřevo, dřevěné brikety nebo pelety a hnědé nebo černé uhlí jsou obecně vhodné. Které z těchto paliv je ale nejvhodnější? Dlouhodobý vlastník kachlových kamen většinou zapálí oheň na dřevě a uhlí používá na udržení tepla. K roztopení se doporučuje také koupit uhlíkové zapalovače. Ty obvykle obsahují dřevitá vlákna impregnovaná parafínem, která usnadňují vznícení ohně.
Tyto materiály nesmí být spáleny v kachlových kamnech
Pálení nevhodných paliv v kachlových sporácích není spojeno pouze s velmi vysokými riziky znečištění, ale může být také nebezpečné a kamna může poškodit. Do kachlových kamen nepatří žádný domácí odpad, tištěné papíry nebo lepenku, papírové brikety a lakované dřevo. Pozůstatky vánočního stromku mohou být spáleny v kamnech nebo v krbu, ale většinou dřevo stromu není dostatečně suché, aby se spálilo hned po Vánocích. Výsledkem může být extrémně těžká tvorba sazí a kouře. Je lepší strom rozřezat a nechat kousky vysušit po nějakou dobu.
Tak kachlová kamna se správně hřejí
Ačkoli příprava a zatopení kachlových kamen je jednoduchá činnost, je odměněno příjemným teplem a příjemnou atmosférou. Před umístěním dřeva nebo uhlí do trouby otevřete kohoutkový ventil a pečlivě odstraňte zbytky popela z ohniště, roštu a popelníku. Za tímto účelem jsou na trhu k dispozici speciální pohrabáče a lopatky na popel.
kachlová kamna na chalupě
Při likvidaci popílku v koši na odpadky je třeba dbát na to, aby již neobsahoval žhavé uhlíky, jinak by mohlo dojít k požáru. Ideální je samostatný kýbl na popel, vyrobený z kovu. Jakmile jsou kamna vyčištěny, některé dřevo a uhlí se vloží do ohniště. Do mezery mezi dřevo vložíme zapalovací kostku. Dveře vnitřní spalovací komory mohou být nyní uzavřeny; vnější zůstanou mírně pootevřené. To je nezbytné, protože oheň vyžaduje spalování vzduchu a může jinak vytvářet toxický oxid uhelnatý. Vnější požární dveře se pak zavřou, když se dřevo a uhlí spálí, to znamená, že svítí zcela červeně. V závislosti na palivu to trvá 30 až 50 minut.