Testosteron je pro lidské tělo důležité. Proto pokud dojde ke snížení hladiny tohoto hormonu je potřeba ho správně navýšit. Pojďme se podívat jak na to.

Co je to testosteron

Testosteron je jednoduše řečeno hormon. Tento hormon ovlivňuje u mužů tvorbu spermií, ale také v pubertě díky němu začíná růst chlapcům varlata, penis, pigmentaci a vrásnění šourku a také rostou svaly. Je důležitý taky pro psychickou pohodu a lepší spalování tuku. Testosteron vzniká ve varlatech a v nadledvinkách. I ženy mají testosteron a jejich největší produkce je v době ovulace. Proto ženy v této době jsou více výbušné, necitlivé a podrážděné. K poklesu hladiny hormonu přichází s věkem a to okolo 35-40 roku života. Pokud k poklesu dojde je potřeba jeho produkci navýšit.

rozkrok

Zvýšení hladiny testosteronu

Existuje pár dobrých zásad jak zvýšit hladinu testosteronu v těle. Jedním z první zásady je kvalitní spánek. Měl by trvat 7 – 8 hodin. Nejen, že budete odpočinutý, ale přirozeně se Vám začne testosteron zvyšovat. Druhý možný postup, jak zvýšit testosteron v těle je dodání vitamínu a minerálů. Jedná se hlavně o zinek, hořčík, selen, vitamín D, vitamín C a další vitamíny jako H A B6. I stres má velký vliv na tvorbu testosteronu. Stres totiž vytváří hormon kortizol, který právě testosteron ničí. Proto je důležité se nestresovat. I více sexu může být řešení pro zvýšení hladiny testosteronu. Pro stabilizaci testosteronu je potřeba dodržovat pitný režim, také váha dělá hodně a je potřeba snížit nadbytek váhy v rámci dané osoby. Je potřeba do těla dostat dostatek sacharidů a zdravých tuků. Mezi zdravé tuky najdeme například v rybách, ořechách nebo třeba v olivovém oleji.

sexualita

Co se stane při snížení testosteronu

Pokud se Vám hormon sníží pod nějakou hladinu můžete to na sobě pociťovat v podobě nízkého sexuálního apetitu, s tím spojeným problémem s erekcí. Dále to má vliv na Vaši psychiku, cítíte se unavení a vyčerpání. Může Vám také přivodit některé nemoci jako třeba kardiovaskulární nemoci nebo nemoci kosterní soustavy.