Koupelna je oáza klidu a odpočinku. K posílení této atmosféry slouží také vhodně zvolené barvy. Které zklidňují a působí pozitivně na psychiku?
Již dlouho známým faktem je vliv barev na lidskou psychiku. Některé zklidňují, jiné naopak povzbuzují, další vzbuzují tvůrčí schopnosti nebo dodávají energii. Pro vytvoření správné atmosféry pro specifická místa v domě je proto potřeba znát alespoň jejich základní vliv. Správná volba může být někdy velkou výzvou. A v koupelně obzvlášť.
koupelna v pastelových odstínech
Že je bílá už z módy? V žádném případě! Do koupelny stále patří, i když už trochu ustoupila do pozadí. Snadno se dá kombinovat se světlými i tmavými odstíny. Je jednoduchá, čistá a elegantní, čímž se pro tyto prostory skvěle hodí. Nedráždí, nijak na sebe neupozorňuje. Bílá nechává volnou ruku ve volbě dalších doplňků, protože se k ní hodí skutečně všechno.
Velmi oblíbené a zároveň vhodné jsou zemité odstíny s hnědou v čele. V lidech vytváří příjemný a uklidňující pocit. Jedná se o nadčasovou volbu, protože jen tak nepodléhá trendům. Ani po letech užívání se neomrzí. V kombinaci s přírodními barvami se pocit uvolnění ještě umocní. Skvělou volbou je například zelená.
Skvěle se hodí také pastelové barvy. Mají zklidňující účinek a časem se neokoukají. Jsou velmi příjemné na pohled. Navíc menší prostory opticky rozšíří, čímž psychicky působí pozitivně. Ve stísněném prostoru se přece jenom uvolňuje o něco hůře.
modro-bílá koupelna
Dobrou náladu a zároveň uklidnění můžete navodit modrou, tyrkysovou, petrolejovou či zelenou barvou. Tyto odstíny navíc patří mezi aktuální módní trendy. Modré odstíny navozují atmosféru moře, jež je symbolem hloubky a mystiky. Pro stresově namáhavé lidi je vhodná zelená koupelna. Tento odstín totiž představuje jistotu, vyrovnanost a spokojenost.
V moderní koupelně jsou in tmavé odstíny – černá či šedá. Opticky ale zmenšují místnost a psychicky mohou způsobit ponurou náladu. Proto je třeba s nimi postupovat opatrně.
Při výběru barev se dívejte do budoucnosti a nenechte se zlákat tím, co je v módě zrovna pro tuto sezónu. Takové výkřiky módy se totiž snadno okoukají a mnohdy také zprotiví. A náklady na novou koupelnu jsou nemalé.