Ačkoliv jsou dotykové mobilní telefony v podstatě vynálezem poslední doby, jejich popularita je taková, že si dnes již jen málokdo dokáže představit vrátit se ke starému typu mobilu. To  ovšem neznamená, že jej milují všichni stejně. Je pravdou, že zvláště staří lidé mají často problém jej používat. Samozřejmě existují výjimky, avšak většina těchto lidí s ním má problém. Na rozdíl od jiných věcí zde však příčina není ani zdaleka tak jednoduchá. Jistě, svou roli hraje i jejich věk a s tím spojený fakt, že se podstatně hůře učí novým věcem. Zde je však dobré si uvědomit, že dotykové telefony jsou obvykle poměrně intuitivní.

 

starší lidé mají s dotykovými telefony problémy

 

Dříve byla problémem i nutnost angličtiny, kterou většina starší populace příliš neovládá. V dnešní době však prakticky všechny telefony mají české rozhraní, takže to již není problém. Mnozí však i přesto tápou.

 

Jistě, může jim to připadat poněkud složité, zvláště pokud jsou některé ikony skryty na vedlejší obrazovce nebo pod menu. Mohou tedy mít problém najít to, co potřebují, i když je pravdou, že volání a psaní zpráv najdeme vždy hned na úvodní obrazovce. Po hlavní příčině tedy musíme pátrat jinde.

 

nový nadupaný mobil nemusí být pro starého člověka ideální

 

Jednou z nich je zhoršená motorika, spojená s artrózou a jinými pohybovými potížemi, které většinu z nás ve stáří potkávají. Ty způsobují, že mají problém trefit se do relativně malé ikony a držet na ní prst jen požadovanou dobu. Dále jsou to také problémy se zrakem. Kvůli zhoršenému vidění většinou nejsou schopni dobře rozeznat, co přesně je to za ikonu a co je pod ní napsáno. A je pravdou, že ve starých mobilech bylo písmo na displeji větší.

 

Samozřejmě, jak už bylo zmíněno, rozhodně se to netýká všech starších lidí. Pro mnohé z nich to však platí, a je potřeba to vzít v úvahu, pokud jim chceme například koupit nový mobil. Zde je totiž to, zda jej budou schopni používat, mnohem důležitější než počet funkcí. A na to bychom neměli nikdy zapomínat.