S tímto návrhem přišel Václav Klaus mladší. Ten, co byl léta zalezlý v zemi jako krtek a ani se neukazoval. Najednou se angažuje skoro ve všem, a všemu rozumí jako jeho otec. Zvláštní je, že já s většinou jeho názorů souhlasím. S tímhle také. Tím myslím svobodu slova a názoru.
cenzurováno
Všechny by zajímalo, jakými pákami toho chce Klaus mladší dosáhnout. Pokud budeme mluvit jen o FB, tak majitel není Čech, ergo nespadá pod naši jurisdikci. Jeho zaměstnanci, myslím tím cenzoři, také ne. Mají své zákony. To že jsou na prvním místě peníze nebudeme nyní glosovat.
Další věc je také věcí právníků. Jako majitel jmenované sítě si sám může určit hranice, co na „své“ síti chce, potažmo, co tam být může nebo nemůže. Pokud to někam uvede, a vy jako uživatel dáte souhlas, musíte toto, řekněme pravidlo, dodržovat a to striktně. Zakáže-li Facebook jako takový psát o slepicích a vejcích, nesmíte takové příspěvky dávat, protože tím porušujete základní pravidlo majitele sítě. Takže co dál?
Majitel, respektive cenzor to smázne, a vy se půjdete soudit do Haagu? Myslím, že asi ne.
Já vím, jak to pan Klaus mladší myslí a fandím mu, aby to prošlo. Jednoznačně by se však muselo prokázat, že cenzor smazáním porušil práva a svobody dotčeného. Zde by pak měl následovat trest, tedy jak zmíněný pán navrhuje, až padesát milionů, nebo do žaláře.
Nebudu zde rozebírat populismus, zůstaneme mimo politiku. Ale směle si můžeme rýpnout, že takové návrhy již kdysi byly a nějakým záhadným způsobem „zašly na úbytě“.
zákazová značka
Já jsem také proti cenzuře a zcela jistě nejsem sám. Ale ona je někdy hodně potřeba. Vím, o čem píši. Vlastní zkušenost z jistého webu, kam jsem pravidelně přispíval. Tam váš názor smazali, aniž by jakkoli porušoval naše zákony, či jejich interní.
A navíc, po pádu komunistů jsme byli rádi, že jsme se cenzury zbavili. Opravdu ji chceme znova?