Po dlouhá léta si nebankovní půjčky držely pověst coby nevýhodných a předražených úvěrových produktů. Pro mnohé jsou ale také možná jedinou možností, jak utéct před dluhovou pastí. Každý má na nebankovní poskytovatelé úvěrů svůj názor, možná vás ale překvapí, jak dokážou být nebankovní půjčky výhodné.

S úvěrovými produkty má dle výzkumů zkušenost každý druhý Čech. A i když je v současné době na trhu přebytek likvidity a banky bojují o každého nového klienta, neúspěšných žádostí o úvěr neustále přibývá. Proč je tomu tak? Mohou za to hlavně přísnější podmínky pro získání úvěrových produktů ze strany bank, ale také novela zákona o spotřebitelských úvěrech z prosince 2016. ČNB všem poskytovatelům bankovních úvěrů přikazuje žadatele náležitě prověřit. Zjistit jejich bonitu a schopnost splácet. Mnoho lidí tak tímto sítem nakonec neprojde a odchází z banky s nepořízenou.

pracovní dohoda

Ještě přísnější podmínky čekají žadatele při cestě za hypotečním úvěrem. Podle nových podmínek je zapotřebí financovat alespoň 30% z celkové ceny nemovitosti z vlastních zdrojů. Pokud žadatel k dispozici potřebné finance nemá, musí se s hypotečním úvěrem rozloučit, případně si vzít ještě spotřebitelský úvěr ve výši 30% ze zástavní hodnoty nemovitosti.

Záznamy v registrech dlužníků

Naše finanční zodpovědnost je pravidelně zaznamenávána hned v několika registrech dlužníků. Pokud veškeré závazky splácíme včas, získáváme plusové body, které mohou hrát v náš prospěch při žádosti o úvěr v bance. Pokud jsme se někdy v minulosti dostali do situace, kdy nebylo možné dostát našim závazkům, čeká nás v bance nemilé překvapení.

peníze na uzdě

Není však potřeba zoufat, řada nebankovních společností nabízí hypotéku bez registru, která je v tomto ohledu k žadatelům daleko přívětivější. Mnoho společností v nebankovním sektoru do registru vůbec nenahlíží, případně neberou negativní záznam v registrech jako důvod k zamítnutí úvěru.