Volba zábradlí není ničím zrovna jednoduchým. Když se podíváme na jeho samotnou definici, bude nám jasné, že je třeba mu přikládat velkou váhu. Podle oné definice se totiž jedná o základní ochranný prvek, který lidem zabraňuje spadnout do hloubky nebo vstoupit do nebezpečného prostoru. Ba co víc, můžete se o něj opřít a schody tak zdolat snáze.

staircase-5001021_1280

Když už jsme si tedy objasnili, o co jde, pojďme se blíže věnovat zábradlí na schodišti, kde se s ním také setkáváme asi nejčastěji. Typ zábradlí ovlivní celkovou estetiku místnosti, může ovlivnit celou atmosféru v ní. Základním rozdělení zní na exteriérové a interiérové, my se ale budeme věnovat spíše materiálové stránce věci.

Začít nemůžeme s ničím jiným, než s dřevem, což je vlastně taková klasika, která byla, je a v budoucnu vždy bude velmi vyhledávaná. Kromě krásného vzhledu si totiž budete připadat jako doma. Dřevo totiž působí vřelým, přátelským dojmem. Zaměřte se zejména tvrdé dřeviny – dub či buk, případně uspějete také s těmi středně tvrdými – smrk, olše, jedle nebo modřín. Z exotiky vsaďte na badi, teak nebo tolik oblíbený mahagon.

Dalším oblíbencem je kov, který ale mnohdy může působit až chladně. Proto se dozdobuje elegantními prvky či kováním. Jeho velkou výhodou je odolnost a také to, že nepřekrývá interiér, takže s ním spíše splývá. Z kovů lze pak vybírat nepřeberné množství, například ocel, mosaz, hliník atd. Mohou být v provedení matném či leštěném.

gallery-3114279_1280

Na oblibě nabývá také nerez, kterou lze tvarovat do nejrozmanitějších tvarů. To je také důvod, proč je tolik oblíbená pro spirálovité schody. Ale ani na těch jednoduchých rozhodně nebude na škodu. Vypadá totiž moderně, dlouho vydrží a je takřka bezúdržbové.

V poslední době se setkáváme s materiály, po nichž zatím sahá málo domácností, ale jejichž obliba přesto narůstá. Jedná se například o sklo, provaz či plast. Fantazii se totiž dnes meze nekladou a konkurenční boj je neúprosný. Proto se firmy snaží nabídnout něco, co jinde neseženete. Uvidíme, jaký materiál bude nejvyhledávanější v brzké budoucnosti.